טיפולים לחולי פסוריאזיס בים המלח

מאת יונה טאוב – חבר ועד אגודת הפסוריאזיס הישראלית.

מזה זמן רב, ידוע ים המלח כמקום מרפא לחולי פסוריאזיס (ספחת) וחולים בדלקות מפרקים. הטיפול נמצא בסל התרופות וידוע כאחד הטיפולים היעילים ביותר לחולים.

אופן הטיפול בים המלח
עיקר הטיפול הוא שיזוף תחת קרני השמש בעירום מלא. השיזוף מתבצע בחצר השיזוף המרכזי (סולריום) או על גגות בתי המלון. קימת הפרדה בין נשים לגברים.

הטיפול הנכון נע בין שבועיים (ברצף) ל-4 שבועות כאשר הרופאים ממליצים לטפל בשעות 8:00 – 11:00 ו14:30-17:00.
יש להתחיל בחשיפה הדרגתית לשמש, לעלות במינון כל יום על מנת לא לקבל כוויות.

לסובלים מבעיות מפרקים מומלץ לקחת גם חבישות בוץ, גופרית ומאסג'ים. ניתן לטבול בים המלח או בברכות המלח הנמצאות בבתי המלון, מומלץ פעמיים ביום – 20 דקות כל פעם.

שיטות טיפול
רצוי להתחיל בהכנה עוד בטרם הירידה לים המלח, לחולים בעלי שכבות של קשקשת עבה מומלץ להסירה ע"י מריחה של משחה המכילה חומצה סליצילית ואמבטיות עם שמן אמבט כמו אמול או בלנאום. הדבר מגביר את אפקטיביות הטיפול.

הטיפול המקובל כיום הוא מריחה של קרם לחות ללא אלכוהול (אלכוהול מייבש את העור) כחצי שעה לפני ההיחשפות לשמש, ואחר כך מדי פעם על פי הצורך.
טיפולים מקובלים נוספים הם מריחת שמן תינוקות, לפני ובזמן השהיה, וזלין, אוצרין, חומצה סליצילית וטאר. ניתן למרוח קרם הגנה על אותם מקומות בגוף שאין בהם נגעי פסוריאזיס.

בזמן השהיה בשמש ניתן להתקלח ללא חשש, ואחרי השהיה בשמש מומלץ להתקלח או לעשות אמבטיה עם שמן אמבט ולמרוח קרם לחות מאוד רווי לעור יבש. רצוי להצטייד במשחה נגד כוויות. שיזוף לא זהיר עלול לגרום לכוויות ולהפרעה בטיפול. כמו כן, כתוצאה משימוש בשמן ומים לבעלי עור רגיש עלולה להתפתח פריחה, ולכן יש להצטייד במשחה מתאימה.

מה לוקחים לים המלח

בגדים נוחים אשר ניתן למרוח שמן תחתם, כפכפים או נעליים אשר ניתן להסתובב איתם על משטח רטוב, דברי רחצה, משחות/שמנים, תרופות שנלקחות באופן שוטף.

איך נרשמים?
על פי חוק הבריאות הממלכתי חולה פסוריאזיס זכאי לשהייה של עד 30 יום בים המלח. יש קופות שהביטוח המשלים שלהם מוסיף כמה ימים. הרופאים אמורים לאשר את הטיפול לכל חולה שאחוז הכיסוי של גופו בנגעי פסוריאזיס הוא 50% ומעלה.

חשוב לגשת לרופא העור, ולעמוד על הזכות לקבלת אישור. יש רופאים שנותנים את האישור קודם לירידה, ויש כאלה המבקשים להגיע אליהם לאחר הירידה ואז נותנים את האישור.

אגודת הפסוריאזיס הישראלית מארגנת קבוצות ירידה פעמיים בשנה בד"כ אחרי תקופות החגים בסתיו ובאביב, סוכות ופסח. האגודה מפרסמת מראש את ההסכמים שנחתמו בין האגודה לבתי המלון, תאריכי ירידה ועלות השהיה ליום בחדר זוגי ובחדר ליחיד. מתקשרים למשרדי האגודה, נרשמים למחזור המועדף על ידי היורד. ניתן גם להירשם ישירות בבתי המלון ולא בתקופות הירידה, רישום כזה כרוך לעתים במחיר שונה.

בתום השהיה משלמים לבית המלון את מלוא הסכום, המלון נותן קבלות על התשלום ואישור שהיה. מצוידים באישורים אלה חוזרים לקופת החולים, אלה שצריכים להגיע קודם לרופא, ניגשים ומקבלים את האישור הרפואי, אלה שבידם נמצא האישור הרפואי ניגשים ישירות למזכירות, מגישים את כל המסמכים והקופות מחזירות את ההפרש בין מחיר המלון למקובל בקופה.

חולים במחלות הנוטלים תרופות מתבקשים להתייעץ גם ברופא המשפחה על אפשרויות הטיפול והסיכונים האפשריים.

אתר אגודת הפסוריאזיס הישראלית

הגיבו כאן


(לא יפורסם)

 1. מלון ים המלח

  שרה 22 ביולי 2012 | 3:01
  שלום, האם יש איזשהו פורום שניתן לפרסם חיפוש בת זוג לחדר במלון לים המלח? תודה מראש, שרה
  • תשובה

   מערכת האתר 29 ביולי 2012 | 10:46
   שלום שרה, בקישור הבא תוכלי למצוא קישורים מועילים ובהם פורומים לחולי פסוריאזיס.