מזרימים חיים לים המלח

מצבו הטופוגרפי הייחודי של ים המלח, יחד עם ניצול מי הירדן והכנרת לשתיה והשקיה, גרמו לירידה חדה במפלס האגן הצפוני של ים המלח וכמעט גרמו לחיסול החלק הדרומי שלו. ובכל זאת, אנחנו רואים את התיירות המשגשגת באזור ואת הימה הנהדרת שפרושה לרגלינו. מה הקשר של מפעלי ים המלח לכל זה?

מלונות ים המלח, שהוקמו לפני קרוב לארבעים שנה, מושכים אליהם כל שנה כמיליון תיירים מהארץ ומחו"ל, שבאים ליהנות מנופיו הבראשיתיים של האזור ומסגולותיו הרפואיות הייחודיות של ים המלח. כידוע, בתי המלון מרוכזים בחוף האגן הדרומי של ים המלח ולא בחלקו הצפוני בשל ריבוי הבולענים בחלק הצפוני.

אבל לא רבים יודעים שחלקו הדרומי של ים המלח אינו טבעי כבר שנים רבות. המוביל הארצי הוקם ב-1964, והוא שואב את מימי הכנרת כדי להשקות ולספק מי שתייה למרכז ולדרום הארץ, היבשים יותר. כחלק מפרויקט המוביל הארצי  הוקם גם הסכר בדגניה, שחוסם את זרימת המים ממנה אל הירדן הדרומי המוביל לים המלח (ובכך מונע את התייבשות הכנרת). באופן דומה נוהגות גם המדינות הגובלות איתנו: מפעלי מים הוקמו גם בלבנון, סוריה וירדן, השואבות מים ממקורות הירדן ומפסיקים כמעט כליל זרימת מים מהירדן לים המלח. הפסקת זרימת המים אל ים המלח היא הגורם המרכזי לירידת מפלסו עם השנים.

גובה קרקעית ים המלח באגן הדרומי גבוה משמעותית ולכן הוא רדוד יותר מהאגן הצפוני. כתוצאה מכך ירידת מפלס הים הובילה להתייבשות האגן הדרומי כאגן טבעי של הים.

זה בוודאי ישמע לכם מוזר, כיוון שאנחנו מכירים את האזור ורואים את חלקו הדרומי של ים המלח בכל ביקור במלונות והוא מלא במים. ובכן, מדובר בבריכת אידוי ענקית ומלאכותית, בגודל 80 קמ"ר – פעם וחצי משטחה של תל אביב!

 

מדוע צריך בריכת אידוי?

ירידת מפלס ים המלח יצרה מצב בו האגן הדרומי היה עלול להתייבש. כדי למנוע מצב זה, הקימו "מפעלי ים המלח" משאבות רבות עוצמה שמזרימות מים מהחלק הצפוני אל החלק הדרומי, ובכך מחזירות לחיים את חלקו הדרומי של ים המלח. כתוצאה מכך ים המלח ממשיך להתקיים באגן הדרומי  יחד עם האידוי הטבעי של כ-150 מיליון קוב מים מדי שנה.

בריכת אידוי נדרשת לתהליך הייצור הייחודי והידידותי לסביבה של מפעלי ים המלח, שכולל שקוע מינרלים על קרקעית הבריכה באמצעות אנרגיית השמש. כחלק מתהליך זה שוקע גם מלח שולחן לקרקעית הבריכה – אותה בריכה שלחופה שוכנים בתי המלון.

בתחילת שנת 2012 החליטה הממשלה שהפתרון הראוי למניעת הצפת בתי המלון הינו פינוי של המלח השוקע באגן הדרומי אל האגן הצפוני של ים המלח. הפרויקט, אשר הוטל על מפעלי ים המלח לבצעו, יצריך איסוף (קציר) של 20 מיליוני טון מלח בכל שנה מהבריכה מול בתי המלון ומשלוח שלהם 40 קילומטר צפונה לשיקוע באגן הצפוני. ביצוע הפרויקט יביא ליציבות באגן הדרומי של ים המלח ולאפשרות של חיים במשותף זה לצד זה של תעשייה ותיירות משגשגות.

הגיבו כאן


(לא יפורסם)