החי בים המלח

חוף ים המלח נחלק למספר רצועות המאפיינות בתי גידול שונים לעולם חי יחודי ומרתק. מינים רבים של בעלי חיים גדלים כאן, ביניהם גם מינים ייחודיים שאינם נפוצים ושנוכחותם קשורה לתנאים המיוחדים של האזור.

בקע ים המלח הינו חלק מן השבר הסורי אפריקני, המהווה מסדרון נדידה לבעלי חיים הן בעלי כנף והן מיני יונקים. ברצועת החוף הצפונית באזור שמורה קנה סמר ואזור עין פשחה ישנם נביעות של מים מתוקים ונופי ביצה לחים בהם אוכלוסיית בע"ח מרתקת.

מבין מהטורפים הקטנים ניתן למצוא את חתול הביצות, מהדו-החיים את צפרדע הנחלים וקרפדה ירוקה, ומחסרי החוליות ניתן למצוא סרטנים, חלזונות ומינים שונים של חרקי מים. במהלך היום מסתתרים בסבך הצומח תנים ועופות מים וביצה כמו אנפות.

כל אלו הם רק חלק מעולם החי המגוון והמסקרן שמתקיים לו בשמורות החוף של ים המלח.

כאשר מתרחקים משמורות החוף אל עבר מצוק העתקים ונאות המדבר של עין גדי ונחל בוקק משתנה עולם החי וניתן לצפות כאן ביעלים ושפני סלע. שפני הסלע מקורם באפריקה וישראל הינה גבול התפוצה הצפוני שלהם. שפני הסלע משמיעים קולות גרגור יחודיים הנשמעים היטב בקניון של נחל דויד.

היעלים מטפסים על המצוקים ויורדים מידי פעם לחוף הים, הזכר מאופיין בקרניים גדולות ומעוגלות ואילו הנקבה, יעלת החן, מאופיינת בקרניים קטנות ועדינות. למטיילים באזור בחודשים מרץ ואפריל צפויה חוויה של תצפית על גדיי היעלים.

בשעות הלילה המדבר שלחוף ים המלח מתעורר. בשפכי הנחלים ניתן לצפות בשועלים מצויים ומידי פעם חוצים את הכביש באזור מצדה זאבים, גם הצבוע המפוספס, טורף שהיגיע אלינו מאפריקה נראה מידי פעם.

בקע ים המלח נמצא כאמור גם במסדרון נדידה לעופות מאירופה בדרך לאפריקה, ואין זה מחזה נדיר לראות אלפי חסידות או עופות דורסים הדואים בסמוך למצוק העתקים ומעל כחול ים המלח בדרך דרומה.

באם חשקה נפשכם בחוויה זואולוגית ממולצת הכניסה לשמורות הטבע, של עין גדי ונחל בוקק שם יש סיכוי הזדמנות לפגוש חלק מעולם החי המגוון של חבל ארץ יחודי זה.

תודה לחברת גיאו-טבע על הסיוע בכתיבת המאמר.

תמונה: DSC_0972

הגיבו כאן


(לא יפורסם)