הצומח בים המלח

הצמחייה בים המלח נמצאת באזורים צחיחים בהם כמות המשקעים של עשרות מילימטרים גשם בשנה. איזו צמחייה שורדת את תנאי השטח הקשים הללו?

באזור ים המלח קיימים שלושה בתי גידול עיקריים: נאות מדבר, מלחות, ואדיות גדולים.

מהי צמחיה סודנית?

הצמחייה לחוף ים המלח מוגדרת כצמחייה סודנית. התפוצה של החי והצומח בעולם מחולקת לאזורים גיאוגרפיים אקלימיים שונים. הצמחייה בים המלח נחשבת לצמחייה של האזור הטרופי היובשני, והיא מכונה הצמחייה הסודנו דקנית (איג אלכסנדר 1931-2).

רוב המינים הסודניים הגדלים במרחב ים המלח הם מינים המותאמים לתנאי יובש (כסרופיטים). התאמה לתנאי יובש נדרשת גם בסוואנה האפריקנית, ממנה מגיעים חלק מהצמחים.

מהמינים הסודניים המוכרים ניתן לאפיין את תפוח סדום המכונה גם פתילת המדבר, משום שהבדווים נוהגים להכין פתילות למנורות שמן מהזרעים שלו; כמו גם את עצי השיטה הנמצאים בשפכי ובתוך הנחלים.

המישורים שמתחת לעצי השיטה עשירים במיני צומח דגני כמו מלענן,זיפנוצה קנכרוס ועוד. בתי הגידול של הצומח הסודני אינו רצוף והוא מקוטע על פי פיזור בתי הגידול כמו נחלים, מלחות ומעיינות.

למי שחפץ לצפות בצמחיית בקע ים המלח מומלץ לסייר בנאות הכיכר שם ישנה תפוצה של מיני צומח של מלחות כמו אוכם מדברי, בן מלח ועוד. כמו כן מומלץ לסייר בנאות המדבר כמו עין גדי שם ניתן לראות את עצי המורינגה הרותמית הנדירים, ואת עצי השיטה והשיזף אשר משמשים מאכל למיני בעלי חיים כמו יעלים ושפני סלע. עצי השיטה חשובים לבעלי החיים באיזור: שיטת הסוכך והשיטה הסילונית מהווים עולם אקולוגי עשיר שהינו מהותי לבעלי החיים.

הקשר בין עצי השיטה לבין חיות הבר הניזונות ממנה הוא מרתק: הצבאים אוכלים את זרעי השיטה, ומעכלים את הקליפה ואילו הזרעים שנפלטים בגללי הצבאים מתאימים לנביטה. כך נוצר קשר ישיר בין הצבאים לצמחייה באזור.

עצים נוספים באיזור

עצי השיזף הם עצי הדומים, משמשים כמאכל גם לציפורי שיר וגם לשפני הסלע כמו גם לבני אדם שצועדים בדרכי המדבר. את עצי המורינגה ניתן לראות על המצוקים בין נחל ערוגות לנחל דויד. זהו עץ יחודי עם פריחה כמו לרותם ותרמילי זרעים המגיעים לאורך של 30-60 ס"מ.

שיח עץ נוסף הראוי לתזכור הינו הסלוודורי הפרסית המשתרעת בצבע ירוק עד על גבי שולי המצוק בגדות נחלים. באפריקה וגם בישראל נוהגים ללעוס את ענפי הסלבדורה וכך לנקות את השיניים והחניכיים. לטענת הלועסים לצמח תכונות מרפא, ייתכן וצמח זה הוא הסיבה לשיניהם הלבנות של חלק מתושבי אפריקה.

תודה לחברת גיאו-טבע על הסיוע בכתיבת המאמר.

הגיבו כאן


(לא יפורסם)