ים המלח כמרפא מחלות

עשירי רומא שילמו בעין יפה תמורת מי ים המלח למטרות ריפוי, ואף בדברי חז"ל מצויים רמזים על השימוש הרפואי שעשו היהודים במי ים המלח. למשאבי המרפא והקוסמטיקה של מי ים המלח מוניטין רב. מה יש בו בים זה שמושך כה רבים לריפוי וטיפוח הגוף?

ים המלח וסביבתו הצמחית ידועים זה זמן כמשאבי ריפוי וטיפוח. מרבית הראיות ההיסטוריות והארכיאולוגיות להפקת חומרי מרפא וקוסמטיקה מהאזור מתייחסות לצמחים מיוחדים שגודלו סביב הים. עם זאת, יש סברה שבמיתקן תעשייתי קדום שנחשף בעין בוקק (אזור המלונות היום) נוצלו גם המינרלים שבים למטרתו אלו. כך למשל הבוץ המינראלי, המלחים והמים עצמם נחשבים כבעלי סגולות טיפוח וריפוי.

עיקר העדויות ההיסטוריות והניסיון המצטבר לגבי יתרון ואיכות הטיפולים של מי הים מקושר למחלות ריאומטיות ודרמטולוגיות, אך לא רק. אזור הים ידוע כאתר מרפא לחולים הלוקים במגוון רחב של מחלות מפרקים, מחלות עור, מחלות ריאה, מחלות העורקים הכליליים, דלקת הענבייה (חלק פנימי של העין) ואחרות.

הסיבות השונות להצלחת הטיפול בים המלח פתוחות לפרשנויות שונות. פרופ' צונדק טען, למשל, כי במי ים המלח מצוי הורמון נקבי, והורמון זה, בעל חשיבות לפוריות הנקבה, נמצא בריכוז גבוה במי האגם. ההורמון מוצה על ידי פרופ' צונדק והשפעתו הוכחה, לטענתו, באמצעות הזרקה לחיות מעבדה.

ספחת (פסוריאזיס) היא אחת המחלות שזוכה לתוצאות המרשימות ביותר באמצעות טיפול בים המלח. ספחת, מחלה תורשתית, גורמת להופעת כתמים ופצעים בעלי מראה דוחה. טיפול תרופתי שגרתי מקל על הסימפטומים של המחלה אך זו אינה ניתנת לריפוי. כבר לפני שנים התברר כי תכנית ריפוי שכוללת טבילות בים המלח וחשיפת הגוף לשמש מביאה לתוצאות טובות לא פחות מהטיפולים האחרים: אצל 70% מהחולים נעלמים לגמרי או כמעט לגמרי מאפייני המחלה. ממחקרים שנערכו מתברר כי רכיבים מסוימים של מי הים – בעיקר ברומיד האשלגן – מונעים התרבות מהירה של תאי העור הגורמים להופעת הכתמים והפצעים.

בוץ ים המלח מהווה גם הוא השפעה קוסמטית חיובית ביותר. לעושר המינראלי של הבוץ ויכולת החדירה של המינרלים לתוך העור הזקוק להם יש השפעות חיוניות ביותר מבחינה קוסמטית. הבוץ גם גורם להסרת תאי עור מתים, לזירוז חילוף החומרים ורענון העור. גם מסיכות פנים קוסמטיות נעשות מהבוץ, שמביא גם הקלה לסובלים משיגרון וכאבי פרקים.

הגיבו כאן


(לא יפורסם)

  1. גרדת

    קובי כהן 1 ביוני 2013 | 13:02
    יתכן וזה לא המקום לשאול, אבל בכל זאת האם ים המלח יכול לעזור בגרדת באיזור הרגליים (חולה סוכרת) תודה.