מהו ברום?

ברום הוא אחד היסודות החשובים ביותר לחיינו. ריכוזם של מלחי הברום בים המלח  גבוה פי 200 מריכוזו בכל מקום אחר בעולם, מה שהופך אותו לאוצר טבע בישראל. אז מה כל כך מיוחד בברום ולמה הוא כה חיוני לחיינו?

הברום הוא יסוד כימי המצוי כמלחי ברומיד במי ים, בתמלחות תת-קרקעיות ובימות. ממלחי הברום המצויים במי ים המלח מפיקים את היסוד ברום. הברום הוא נוזל כהה אדום-חום, רעיל ובעל ריח חריף מאוד. הוא אינו דליק, ומגיב עם חומרים רבים למעט עופרת וזכוכית: מתכות, אלמתכות ותרכובות פחמן רבות. לברום יש מעט מאוד שימושים כיסוד. עיקר השימוש בו הוא לייצור תרכובות שונות, המשמשות להכנת מוצרים בעלי חשיבות בתחומים רבים בחיים.

כ-30% מכלל צריכת הברום הכללית בעולם מיוצרת ע"י חברת תרכובות ברום בע"מ, מה שהופך אותה ליצרנית הברום הגדולה ביותר בעולם. בבריכות האידוי שבאגן הדרומי בים המלח נוצרות תמלחות מרוכזות. מתמלחות אלה נוצרים יוני ברומייד וכלור, ובתהליך שנקרא "חמצון-חיזור" נוצר הברום הנוזלי במפעל הברום. משם מועבר הברום למתקנים לייצור תרכובות הברום.

מתרכובות הברום מפיקים אינספור מוצרים המשמשים הן לשימוש ישיר והן כחומרי ביניים לתעשיות המייצרות מבחר מוצרים לשימוש האדם. תרכובות הברום משמשות לתעשיית המזון, חומרים לטיפול במים, תעשיית העץ והנייר, מעכבי בעירה לתעשיות הפלסטיקה, תעשיית הקוסמטיקה, קידוחי נפט וגז, חומרי הדבר לחקלאות, מיזוג אוויר, תעשיית הצבעים, תעשייה כימית, תעשיית הצילום וצילומי רנטגן, תעשיית התרופות, תעשיית הטקסטיל וכן תעשיית כלי רכב (צמיגים) ותוספי דלק. הברום הוא מרכיב הכרחי כמעט בכל תחום בחיינו.

מקור תמונה: Bromine vial in acrylic cube

הגיבו כאן


(לא יפורסם)