משיבים את החופים למלונות

סככות מעוצבות ומתקני חוף אינם נקשרים בדרך כלל לפעילותה של תעשייה כבדה, אבל עם המציאות אי אפשר להתווכח: באגף פיתוח חומר גלם ובחטיבת משיבים השלימו לאחרונה פרויקט יוצא דופן של שדרוג חופי המלונות לוט, מוריה ונירוונה.

לאחרונה הושלמו עבודות השיקום והבנייה מחדש בחופי הרחצה של מלונות לוט, מוריה ונירוונה. הפרויקט החל בעקבות הצורך להגביה את הסוללות לאורך רצועת חוף ים המלח, בשל שקיעת המלח ועליית מפלס המים בבריכה מספר 5. כחלק מההסכם עם המלונות, התחייבה חברת מפעלי ים המלח לשדרג את חופי הרחצה, השוכנים לחופה של בריכה מספר 5, ולשפץ את דרכי הגישה למים.

העבודה כללה הרמת מפלס החוף במקומות הנדרשים, הקמת מערכי שאיבה למי התהום ובנייה של מדרכות, סככות ומתקני חוף מעוצבים נוספים.

בביצוע הפרויקט החל אגף פיתוח חומר גלם של המפעל, ובהמשך הועבר לחטיבת משיבים, האחראית על פרויקט השבת המלח מבריכה 5 לאגן הצפוני של ים המלח. עם סיום הפרויקט בהצלחה הועברה האחריות לחברה להגנות ים המלח, אשר תיטול גם את האחריות לתפעול מערכי השפלת מי התהום.

בשנים הקרובות מתוכננות הגבהה נוספת של חופי בתי המלון והקמת מערכות נוספות לטיפול במי התהום ובנגר העילי. מי”ה תסייע לחל”י (החברה להגנות ים המלח) ככל שתידרש, כדי להבטיח הקמה של מערכות יעילות, בלוחות הזמנים הנגזרים מקצב עליית המפלס של בריכה 5.

פרויקט קציר המלח

מלונות ים המלח, שהוקמו לפני קרוב לארבעים שנה, מושכים אליהם כל שנה כמיליון תיירים מהארץ ומחו"ל, שבאים ליהנות מנופיו הבראשיתיים של האזור ומסגולותיו הרפואיות הייחודיות של ים המלח. כידוע, בתי המלון מרוכזים בחוף האגן הדרומי של ים המלח ולא בחלקו הצפוני בשל ריבוי הבולענים בחלק הצפוני.

אבל לא רבים יודעים שחלקו הדרומי של ים המלח אינו טבעי כבר שנים רבות. המוביל הארצי הוקם ב-1964, והוא שואב את מימי הכנרת כדי להשקות ולספק מי שתייה למרכז ולדרום הארץ, היבשים יותר. כחלק מפרויקט המוביל הארצי הוקם גם הסכר בדגניה, שחוסם את זרימת המים ממנה אל הירדן הדרומי המוביל לים המלח (ובכך מונע את התייבשות הכנרת). באופן דומה נוהגות גם המדינות הגובלות איתנו: מפעלי מים הוקמו גם בלבנון, סוריה וירדן, השואבות מים ממקורות הירדן ומפסיקים כמעט כליל זרימת מים מהירדן לים המלח. הפסקת זרימת המים אל ים המלח היא הגורם המרכזי לירידת מפלסו עם השנים.

באגן הדרומי לעומת זאת ישנה דווקא עלייה עקבית במפלס המים עקב הצברות המלח על הקרקעית. על מנת למנוע המשך הגבהה של מפלס המים וכדי לחסוך בחומרי בנייה לסוללות שמקורם בואדיות באזור, הוחלט לאחרונה לבצע את התהליך המוכר לנו בשם קציר מלח: הקציר יבוצע על ידי דוברות שיגרדו ויקצרו את המלח ששקע על קרקעית הבריכה, יאספו אותו ויעבירו אותו לגדת הבריכה ומשם במסוע ובדוברות לשיקוע באגן הצפוני.

הגיבו כאן


(לא יפורסם)