אשלג דאשתקד – סיפורים מים המלח

סיפורים מרתקים עלו בפסטיבל מספרי סיפורים שהתקיים עם ותיקי חברת האשלג הארץ ישראלית – שהפכה לימים למפעלי ים המלח.

יוסי אלפי, המנחה האגדי של פסטיבל מספרי הסיפורים אירח במהלך חול המועד סוכות את ותיקי מפעלי ים המלח בתיאטרון גבעתיים בערב שכולו סיפורים וזכרונות מהמקום הנמוך בעולם.

בין המשתתפים היו יוסי לנגוצקי - ראשון חלוצי ים המלח, שלמה אראל – מפקד חיל הים לשעבר, אורי בן נון - היה מנכ"ל מפעלי ים המלח, פיני אמיתי – מותיקי חברת האשלג, איזי רבינוביץ – ממקימי קיבוץ בית הערבה, יורם צ'רלי צורי - איש עין גדי ויוסי פלדמן שחלקו סיפוריהם עם הקהל.

פיני אמיתי סיפר איך הכיר את אשתו שבאה לראות את הלטאות שהוא גידל במבנה בו התגורר במחנה העובדים, שלמה אראל, שהיה בעבר מפקד חיל הים ולפני כן מנהל מערך ההובלה הימית של חברת האשלג סיפר איך תקשרו המלחים על הסירות למרות שכל אחד מהם דיבר בשפה אחרת. איזי רבינוביץ' מבית הערב סיפר על הלילה שבו קיבלו את ההוראה להתפנות וברגע אחד חלום בית הערבה נגוז, ויוסי לנגוצקי בנו של מוסייה לנגוצקי ממייסדי חברת האשלג ההיסטורית, זעם על העוול שנעשה כשזכרה של חברת האשלג הארץ ישראלית וזכרו של משה נובומייסקי לא נותר בתודעה הישראלית.

בפעם הראשונה התאספו יחד ותיקי חברת האשלג וסיפרו על הקמתה ונפילתה של החברה אשר לימים הולאמה והפכה למפעלי ים המלח. בסיומו של הערב הבטיח מר אלפי שהחשיפה לסיפורה של חברת האשלג היא לא סוף פסוק מבחינתו ובימים אלו הוא מתכוון להתחיל מהלך של הפקת סרט על סיפורה המפואר של חברת האשלג הארץ ישראלית.

הגיבו כאן


(לא יפורסם)